Łatwo można zaciąć orzech włoski. Po 1-2 latach wzrostu drzewa orzechowego należy je przycinać tak, aby nabrały kształtu, a ich kończyny dojrzewały i rozwijały się. Wytrenować drzewo do kształtu centralnego przywódcy, czyli wtedy, gdy drzewo ma 1 główny pień z 4-6 bocznymi gałęziami.
Odetnij nisko wiszące, słabe lub uszkodzone gałęzie i pozbądź się wszelkich gałęzi, które ocierają się o siebie. Następnie kontynuuj przycinanie drzew co 3-5 lat w miarę ich dojrzewania. Dzięki regularnej pielęgnacji można utrzymać drzewa w dobrym zdrowiu, pozbyć się konkurencyjnych gałęzi i zmaksymalizować ich potencjał wzrostu.
W wieku 1-2 lat należy przyciąć drzewo na centralnej pozycji lidera. Po około 1-2 latach wzrostu drzewo orzechowe powinno mieć swoją podstawową formę. Powinno mieć kilka umiarkowanie grubych gałęzi i być wysokie na około 1,2-1,8 m (4-6 stóp). W tym momencie można rozpocząć formowanie drzewa do centralnej pozycji lidera. Centralna pozycja lidera ma zazwyczaj 1 główny pień z około 5 gałęziami na boku.
Centralna pozycja przypodłogowa opiera się na naturalnym wzroście drzewa, skupiając się na głównej gałęzi przypodłogowej, która utrzymuje okap drzewa otwarty na światło i cyrkulację powietrza.
Centralny przypon pomaga w dostarczaniu substancji odżywczych do dużych, owocowych gałęzi, tak aby drzewo wyhodowało jak najwięcej orzechów włoskich.
Na szczycie drzewa należy pozostawić 1 główną gałąź, a resztę usunąć. Gałązka na samym szczycie jest „przyponem centralnym”, który utrzymuje wierzchołek drzewa otwarty i przewiewny. Jeśli widzisz dodatkowe gałęzie rosnące w kierunku wierzchołka, odetnij je nożycami ogrodowymi lub odetnij je za pomocą piły ręcznej. W ten sposób drzewo może skierować wszystkie substancje odżywcze do tej najwyższej gałęzi.
Usuń gałęzie grubsze niż ⅓ grubości pnia. Przy przycinaniu drzew orzechowych przestrzegaj zasady „3 do 1”. Przyjrzyj się grubości pnia i wykorzystaj ją jako wskazówkę przy podejmowaniu decyzji, które gałęzie należy zachować, a które usunąć. Jeśli znajdziesz gałąź o średnicy pnia większej niż ⅓ średnicy pnia, odetnij ją pod kątem 45 stopni. W ten sposób wszystkie Twoje gałęzie otrzymają zrównoważoną ilość składników odżywczych i będą rosły zdrowo i silnie.[2]
Jeśli twoje drzewo ma więcej niż jedną grubą gałąź, wtedy innym gałęziom trudniej będzie rosnąć i rozwijać orzechy włoskie. Jeśli trzymasz gałęzie, które są po grubszej stronie, mogą one nierównomiernie odprowadzać substancje odżywcze z drzewa i rosnąć zbyt grubo.
Odetnij wszystkie rozwidlone gałęzie albo w jednym pędzie, albo w pniu. Rozwidlona gałąź to pęd z rozdwojeniem w gałęzi, który powoduje, że z głównej gałęzi wyrastają 2 gałęzie. Gałęzie te potrzebują więcej składników odżywczych z drzewa i często pełnią rolę pijawek z pozostałych gałęzi, które otrzymują niezbędne składniki odżywcze. Aby temu zapobiec, można albo odciąć jedną stronę gałęzi, aby uzyskać pojedynczy pęd, albo całkowicie odciąć gałąź.[3]
Obie opcje pomogą Twojemu drzewu lepiej chronić składniki odżywcze.
Jeśli masz już wiele odpowiednich gałęzi, możesz po prostu całkowicie usunąć gałąź. Jeśli masz kilka rzadkich gałęzi, odetnij mniejsze z rozwidlonych boków.
Przyciąć gałęzie, które się krzyżują lub pocierają, aby utrzymać drzewo w zdrowiu. Sprawdź szkielet swojego drzewa i poszukaj takich gałęzi, które mają przecinające się ścieżki lub stykają się ze sobą. Gałęzie te są nieatrakcyjne kosmetycznie i często sprawiają, że wewnętrzny szkielet drzewa jest nieporęczny i trudno dostępny. W związku z tym drzewko może nie rosnąć tak dużo orzechów włoskich. Aby temu zapobiec, odetnij te gałęzie w miejscu, w którym stykają się z pniem drzewa.[4]
W ten sposób, twoje drzewo rośnie tylko na zewnątrz, zdrowe gałęzie.
Dzięki temu drzewo jest bardziej orzeźwiające, a więc może włożyć więcej energii w mniejszą ilość gałęzi.
Usuń nisko zwisające i uszkodzone gałęzie, aby ukształtować swoje drzewo. Odetnij wszystkie gałęzie, które znajdują się poniżej 1,2-1,5 m (4-5 stóp). Nisko wiszące gałęzie odbierają okrągły wygląd drzewu. Ponadto należy pozbyć się wszelkich odbarwionych lub cienkich gałęzi. Niewielkie i uszkodzone gałęzie odprowadzają substancje odżywcze z drzewa. Gałęzie należy przyciąć pod kątem 45 stopni, aby w jak najmniejszym stopniu uszkodzić drzewo.[5]
Gałęzie te odbierają ogólny wygląd i kształt drzewa, a ponieważ nie są zbyt silne, prawdopodobnie nie będą rosły orzechy włoskie.